YKS NEDİR?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı, üniversite sınavlarına girecek öğrenciler için hazırlanmış bir sınavdır. Bu sınav 3 ayrı oturumdan oluşmaktadır. Birinci oturum Temel Yeterlilik Testi TYT, ikinci oturum Alan Yeterlilik Testi AYT ve üçüncü oturum ise Yabancı Dil Testi YDT olarak geçmektedir. 

1.oturum olan TYT sınavına herkes girmek zorundadır. 

İstediğiniz bölüme ve puan türüne göre ise 2. ve 3. oturumlara giriyorsunuz.  

Yükseköğretim kurumları sınavına sadece lise son sınıf öğrencileri ile liseden mezun olmuş öğrenciler girebilmektedir. 

YKS’de HANGİ DERSLER VAR?

Birinci oturum olan Temel Yeterlilik Testinde (TYT) Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimleri testleri karşımıza çıkıyor ve öğrencinin alanı ne olursa olsun testlerin hepsinden sorumlu tutuluyor. 

TYT sınavında çözülen tüm sorular öğrenciye puan kazandıracaktır. 135 dk.

Süre verilen bu testlerde çıkacak soru sayısı ise şöyle; 

 • Türkçe: 40 Soru
 • Matematik: 40 Soru
 • Fen Bilimleri: 20 Soru (7 Fizik, 7 Kimya, 6 Biyoloji)
 • Sosyal Bilimleri: 20 Soru (5 Coğrafya, 5 Tarih, 5 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, 5 Felsefe)

İkinci oturum olan Alan Yeterlilik Testinde (AYT) Matematik, Fen Bilimleri, Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1, Sosyal Bilimler-2. Bu testlerde çıkacak soru sayısı ise şöyle;

 • Matematik: 40 soru
 • Fen Bilimleri: 40 soru (14 Fizik, 13 Kimya, 13 Biyoloji)
 • Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1: 40 soru (24 Edebiyat, 10 Tarih, 6 Coğrafya)
 • Sosyal Bilimler-2: 40 soru (11 Tarih, 11 Coğrafya, 12 Felsefe, 6 Din Kült. ve Ahlak Bilgisi)

Üçüncü oturum olan Yabancı Dil Testinde Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde yapılacak sınavda toplam 80 soru yer alacak

ANKARA YKS’YE HAZIRLIK: EDUCON KURS MERKEZİ

 • Çukurambar YKS Hazırlık kursları içinde kurduğu uzman bir kadrosu ile öğrencilerini en iyi şekilde üniversiteye hazırlayan Educon Kurs Merkezi; üç  ayrı program takip etmektedir.

  11.SINIFLAR: Üniversite sınavlarında sorulan sorular Lise eğitiminin dört yılını da kapsamaktadır. Bu nedenle öğrenciler, 12.sınıftaki hazırlıkla yeterince hazır duruma gelememektedir. EDUCON KURS MERKEZİ’nde 11.sınıflar hem 11.sınıf müfredatını takip ederler hem de üniversite sınavlarına erkenden hazırlığa başlayarak rakiplerinden bir adım önde başlarlar.

  12.SINIFLAR:EDUCON KURS MERKEZİ 12. Sınıflar için haftalık 26 saatlik ders programı,(www.educonegitim.com/Educon’da egitim) koçluk sistemi, zengin bir kaynak çeşitliliği, periyodik deneme sınavları ve bireyselleştirilmiş etüt programlarıyla öğrencileri ülkemizin en iyi üniversitelerine hazırlamaktadır. 

  MEZUNLAR: YKS sınavlarında hedeflediği üniversiteye yerleşemeyen öğrenciler için EDUCON KURS MERKEZİ, haftalık 45 saatlik tam gün programı, (www.educonegitim.com/Educon’da egitim) koçluk sistemi, zengin bir kaynak çeşitliliği, periyodik deneme sınavları ve bireyselleştirilmiş etüt programlarıyla öğrencileri ülkemizin en iyi üniversitelerine hazırlamaktadır.

2021 YKS ne zaman açıklanacak?

ÖSYM tarafından yayınlanan Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) kılavuzu ile bölümlerin taban puan ve kontenjanları belli oldu. Buna göre YKS 04 Ağustos 2021 tarihinde açıklanacak.

Gene açıklanan kılavuza göre 2021 YKS tercihleri 5-13 Ağustos 2021 tarihleri arasında http://ais.osym.gov.tr’den yapılacak.

Kasım 15, 2021

Matematik nasıl öğrenilir?

Matematik nasıl öğrenilir? Arkadaşlar, makaleme Albert Einstein'ın bir sözü ile başlamak istiyorum; "Dünden ders çıkar,...

Ekim 24, 2021

Ankara’daki en iyi özel ders hocaları

ANKARA ÖZEL DERSTE 1 NUMARAYIZ Ankara’da özel ders veren kurumlar için nitelikli eğitimci kadrosu ile...

Eylül 9, 2021

LGS kursu seçerken dikkat!

LGS kursu seçerken dikkat! Saygıdeğer Veliler, Sevgili ÖğrencilerAnkara’daki en iyi dershaneler sıralamasında ortaya koyduğu eğitim...